Anasayfa EĞİTİM AKTÜEL 3 yaşından sonra her çocuğa bu test yapılmalı

3 yaşından sonra her çocuğa bu test yapılmalı

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) Genel Müdürü Tunahan Coşkun Van’da, Nevşehir’deki çocukların üstün zekalı olup olmadıklarını bilemediklerini anlatarak 3 yaşından sonra Türkiye genelindeki her çocuğa üstün zeka testini yaptırılması gerektiğini söyledi. Coşkun, “Türkiye dünyanın gerisinde. Hangi ilde kaç tane, üstün zekalı, yetenekli, dahi çocuk var? Devlet bunu bilmiyor. Bunların keşfedilmesi gerekiyor” dedi.

Mayıs ayının ilk hafta sonunu ‘Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü’ olarak kutlayan Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) üstün zekalı ve dahi çocukların ailelerini İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile birlikte düzenlediği ‘Üstün Zekalılar Aramızda’ sempozyumunda bir araya getirdi. Sempozyumda konuşan TÜZDER Genel Müdürü Tunahan Coşkun, günümüzde üstün zekalı çocuklar için gerekli çalışmaların yeterince yapılmadığını şöyle anlattı:

“Dünyada üstün zekalı çocuklar erken yaşlarda tespit ediliyor. Ancak Türkiye’de böyle değil. Aşılar ve kontroller yapılıyor. Fakat kimse 3 yaşındaki bir çocuk için zeka testi yapalım demiyor. Ölçülmeyen bir şeyin geliştirilmesi mümkün değil. Hangi ilde kaç tane, üstün zekalı, yetenekli dahi çocuk var? Van, Nevşehir, Erzurum’da bu oran nedir? Bunu bilmiyoruz. Devlet de bilmiyor. Türkiye’de üstün zekalı çocukların 3 yaşından sonra tanılanması gerekiyor.”

Eğer ipuçları varsa TÜZDER’e gelin
Bu konuda çalışmaların hızlanması gerektiğini belirten Çoşkun evebeynlere çocuklarının üstün zekalı olduğunu düşünüyorsa TÜZDER’e gelebileceklerini söyledi. Çoşkun, “TÜZDER olarak çocukların erken dönemde ihtiyaçları gözlemliyoruz. Çocukların az uyuması, akanlarından erken konuşması, daha çabuk okuma yazma öğrenmesi, mizahi- liderlik yeteneklerinin küçük yaşta ortaya çıkması, çok soru sormaları üstün olmaları açısından ipuçları veriyor. Anne babalar bu konuda TÜZDER’e başvurarak tanılama yapabilir” dedi.

Sıradışı düşünme dersleri
Coşkun, üstün zekalı öğrencilere yönelik okul müfredatlarının ele alınması gerektiğini belirtti. Sıra dışı düşünme derslerinin de müfredata eklenmesi gerektiğini söyleyen Coşkun,“Bu çocukların toplumun yüzde 2’sini oluşturduğu düşünülüyor. Genelde anormal oldukları düşünülüyor. Bu nedenle kendilerini yalnız hissedebiliyorlar. Üstün zekalı çocuklar akranlarıyla bir araya gelmeli. Fakat bu çocuklar ‘Okula neden gidiyoruz’, ‘Öğretmen neden aynı şeyleri söylüyor’ diyerek yakınıyor. Bunu gidermenin yolu sıra dışı düşünme derslerinin müfredata aktarılması.Bu çocukların her biri için ülkenin ayrı ayrı politika geliştirmesi lazım. Yoksa bu alanda ülke olarak geri kalmaya devam edeceğiz. Onları geliştirecek içeriklerin sunulması gerekiyor. Bu amaçla eylül ayında ‘Dahi Park’ adında bir proje hizmete açacağız” diye konuştu.

Üstün zekalı çocukların projelerini tanıttı
Etkinlikte üstün zekalı öğrenciler ilginç proje ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Geçtiğimiz yıl Soma’da hayatını kaybeden maden işçilerinin güvenliği için ‘Madenci Yaşam Kıyafeti’ projesi hazırlayan 5 yaşındaki Ahmet Yiğit Başoğlu bunlardan biriydi. Televizyon izlerken işçileri koruyan bir kıyafet düşündüğünü anlatan minik öğrenci önce çizim yaptığını sonra öğretmenlerinin desteği ile kıyafeti geliştirdiğini söyledi. 5 yaşındaki anasınıfı öğrencisi Kerem Yılmazelli ise trafikte zaman kazanmak için ‘Uçan Araba’ projesini geliştirdiğini anlattı. 8’inci sınıf öğrencisi Beyza Sayar da doğaya zarar vermeden elektrik üreten bir sistem tasarladı. Sayar, “Tribo elektrik nanojenaratör ile doğaya zarar vermeden enerji üreteceğiz” dedi.

Üniversiteler de sürece dahil olmalı
Dünya Üstün Zekalılar Birliği Başkanı Prof. Dr. Taisir Subhi Yamin ise, üstün zekalı çocukların mutlaka farklı bir eğitim alması gerektiğini vurguladı. Geleceği inşa edecek üstün zekalı çocukların eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasının önemine değindi. İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik de, üniversitelerin de sürece dahil olmasını gerektiğini belirtti. Eğitimlerin çok önemli olduğunu anlatarak bu konuda yükseköğretim kurumlarına büyük görev düştüğünü söyledi.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


dokuz − 3 =