Anasayfa BİLİM TEKNOLOJİ Bosch, çocuklarla Endüstri 4.0’ın eğlenceli dünyasında buluştu

Bosch, çocuklarla Endüstri 4.0’ın eğlenceli dünyasında buluştu

Sanayi devi Bosch, Endüstri 4.0’a öncülük ederken geleceğin nesilleri olan çocukların da bu konuyu deneyimlemelerini sağlamak amacıyla 14 Mayıs Cumartesi günü “Endüstri 4.0’ın eğlenceli dünyasında buluşuyoruz” başlığıyla farklı atölye çalışmaları düzenledi.

Endüstri 4.0 konusuna dünyada ve Türkiye’de öncülük eden Bosch, sanayiye yeni bir yön kazandıran bu kavramı çocuklara tanıtmak amacıyla İstanbul genel merkezinde eğlenceli ve eğitici atölye çalışmaları düzenledi.

Bosch çalışanlarının çocuklarının katılımıyla gerçekleşen etkinliğin açılışında Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, “Çocuklar hem eğlenme hem öğrenme konusunda meraklı ve istekliler. Bugünün çocukları, bilime erişebildikleri ve eğlendikleri ölçüde öğreniyorlar. Biz de Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik konularının yeni neslin hayatında önem taşıdığının ve gelişimleri için faydalı olduğunu farkındayız. Bir yandan dünyada ve Türkiye’de Endüstri 4.0’a da öncülük ederken, diğer yandan da gelecek nesilleri yani bugünün çocuklarını şimdiden Endüstri 4.0’a hazırlamak, bu konuyu yaşayarak deneyimlemelerini sağlamak istiyoruz. Onların renkli dünyalarına katkıda bulunabilirsek ve önlerinde yeni ufuklar açabilirsek ne mutlu bize…” dedi.

Yaklaşık 40 çocukla gerçekleştirilen etkinlikte, tüm dünyada önemi giderek artan ‘yaparak öğrenim’ içerikleriyle çocuklara ve gençlere hayallerine ulaşma cesareti kazandırmak, analiz ve problem çözme yeteneklerini geliştirmek hedeflendi. Jr.Robotics firmasının iş birliğiyle gerçekleştirilen etkinliklere katılan 5-8 yaş arası çocuklar, LEGO® Education WeDo 2.0 ™ Robot Atölyesi eğitiminde kendi robotlarını tasarlama, kodlama, elektronik kontrol sistemi ile oyun oynama ve programlama konularında çalıştı. Artırılmış gerçeklik ile ilgili boyama etkinliğine katılan tüm çocuklar keyifli saatler geçirdi.

9 yaş üstü çocuklar ise LEGO Ev3 MINDSTROMS ™ Robot Atölyesi’nde özel tasarım parçalar, dişliler, çarklar, akslar, farklı boyutlarda tekerlekler ve bağlantı parçaları kullanarak, kendi gelişmiş robotlarını inşa ettiler.
Son yılların en popüler elektronik kontrol sistemleri geliştirme kartlarından biri olan, çocuğun kendi dijital saatini yapmasını, tatildeyken balıklarına internetten yem vermesini, kendi robotunu, kardeşi ağladığında annesine haber veren sistemi yapmasını sağlayan Arduino elektronik kontrol sistemi ile oyun oynayarak algoritma ve programlama yeteneği kazandılar.

Ayrıca 3 boyutlu yazıcıların nasıl çalıştığının, hayatımızda ne gibi işlerde kullanıldığının anlatıldığı 3D yazıcı atölyesi ve sebzelere elektronik kart takarak piyano çalınmasını sağlayan Makey-Makey Atölyesi de bağımsız iki istasyon olarak gün boyu çocuklarla birlikte oldu.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


sekiz − 8 =