Anasayfa BURSA BTÜ’den Uzaktan Eğitime Tam Destek

BTÜ’den Uzaktan Eğitime Tam Destek

Covid-19 salgını sonrası kurduğu uzaktan eğitim sistemi örgün eğitimdeki yüksek kalite standardını internet ortamına taşıyan Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), ihtiyaç duyan öğrencilerine gönderdiği bilgisayarlar ve internet erişim paketleri ile fırsat eşitliği konusunda da öncü ve örnek üniversite olmaya devam ediyor.

‘Yenilikçi Devlet Üniversitesi’ sloganına uygun olarak örgün eğitimde sunduğu yüksek kaliteyi kendi teknik altyapısını kullanarak çok kısa sürede uzaktan eğitime adapte eden BTÜ, öğrencilerinin uzaktan eğitimden en yüksek oranda fayda sağlaması için de çalışmalarını sürdürüyor. BTÜ Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) Müdürü Öğretim Görevlisi Göksel Öztürk açıklamasında; “6 Nisan’da başladığımız uzaktan eğitimin ilk bir aylık sürecinde örgün eğitimdeki derslerin 1034’ünü internet ortamında öğrencilerimize sunarak derslerin uzaktan eğitime taşınmasında  % 95’lik oran yakaladık. Bu süreçte gerçekleştirilen 3.240 canlı ders oturumunda toplam 51.000 katılımcı öğrenciye ulaştık. Gelişmiş bilgi işlem altyapımız sayesinde uzaktan eğitim sistemini üniversitemizin kendi sunucularında kurmamız bizlere hız ve esneklik kazandırdı. Öğretim üyelerimizin kısa süre içerisinde 20 bine yakın etkinlik – video ders oluşturarak sisteme yüklemesi ve 3.200’ün üzerinde canlı ders oturumunda öğrencilerimizle birebir iletişim halinde olması örgün eğitimdeki kalitemizi uzaktan eğitim platformuna da taşıdı. ” dedi.

Rektör Karademir: “Fırsat Eşitliği Adına Öğrencilerimize Bilgisayar Gönderdik”
‘Yenilikçi Devlet Üniversitesi’ anlayışını her alanda sürdürdüklerini belirten Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir; “Teknolojiyi ve dijital ortamı tüm kanalları ile kullanarak öğrencilerimize ulaştığımız bir uzaktan eğitim sistemi oluşturduk. Koronavirüs salgın tehlikesine karşı tedbirler kapsamında başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili Bakanlıklarımız ve YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıklamaları doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Dijital olarak sunduğumuz ders materyalleri ve canlı ders içeriklerinin yanı sıra tüm öğrencilerimizin uzaktan eğitim sisteminden fırsat eşitliği içerinde faydalanmasını da çok önemsiyoruz. Bu doğrultuda ihtiyacı olduğunu tespit ettiğimiz 22 öğrencimize, kargo ücretleri de bize ait olmak üzere bilgisayarlar göndererek uzaktan eğitimden faydalanabilmelerini sağladık. Benzer şekilde YÖK Başkanlığımızın sunduğu internet erişim paketlerine ilave olarak üç ayrı GSM operatörü ile görüşerek 700’e yakın öğrencimize 8 GB internet erişim paketi sağladık. Öğrenci topluluk başkanlarımız canlı çevrimiçi toplantılar gerçekleştirerek bu süreçte karşılaştıkları sıkıntı ve tereddütleri ilk elden çözmeye gayret ediyoruz. Yeni bir üniversite olarak krize en iyi şekilde adapte olarak öğrencilerimize mağduriyet yaşatmayacak uygulamalarla başarılı bir süreç geçiriyoruz.” dedi

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


× 1 = dört