Anasayfa GÜNCEL Çocuk madde bağımlıları için merkez kuruluyor

Çocuk madde bağımlıları için merkez kuruluyor

0 1526

Vali Münir Karaloğlu, Sağlık Bakanlığı’ndan Bursa’da çocuk madde bağımlılarının tedavisi için bir merkez kurulmasına ilişkin izin çıktığını açıkladı.

Yeşilay Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Raci Arvas ve yönetim kurulu üyelerini kabul eden Vali Münir Karaloğlu, büyük şehirlerde uyuşturucu ile tanışma yaşının 12 yaşına kadar gerilediğine dikkat çekerek, “Sigara kötü bağımlılıkların başını oluşturuyor. İnsanların daha kolay ulaşabildikleri ve masum gibi gördükleri sigara kullanımı, beraberinde küçük yaşlarda uyuşturucu madde kullanımını getiriyor. Bursa’da ve büyük metropollerde yapılan bir saha araştırmasından, çocukların esrar gibi uyuşturucu maddelere ulaşma yaşının 12’ye kadar gerilediğini üzüntüyle öğreniyoruz. Yeşilay, gençlerimize bağımlılık yapan maddelerin zararlarını anlatan önemli bir kuruluştur.Biz Yeşilay’ın yaptığı eğitim çalışmalarına, saha çalışmalarına Bursa Valiliği olarak her zaman destek olmaya hazırız” dedi.

KÜÇÜK YAŞTAKİLERE YÖNELİK HİZMET

Bursa’da büyükler için AMATEM’in (Alkol Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) çalışmalarına devam ettiğini, ancak 18 yaşından küçüklere bu merkezde hizmet verilemediğini belirten Vali Münir Karaloğlu, “Sağlık Bakanlığı’na yaptığımız teklife olumlu cevap geldi. Görükle’de inşaatı Mayıs ayında bitecek olan Dörtçelik Ruh Hastalıkları Hastanesi yanındaki bir alanda ÇAMATEM de çocuklara yönelik olarak hizmet vermeye başlayacaktır. Maalesef madde bağımlılığıyaşının düşmesi ile birlikte böyle bir merkezin Bursa’da ihtiyacı son dönemlerde çok hissedilmeye başlandı. Bu tedavi hizmetini vermek toplumsal birçok sıkıntının önlenmesinde ve ortadan kaldırılmasında önemli bir katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

OKULLARDA SUNUM YAPIYORUZ

Yeşilay Bursa Şube Başkanı Mehmet Raci Arvas’da, okul yöneticilerinden talep gelmesinden sonra uzman ekiplerin okullarda slaytlarla sunum yaptıklarını belirterek, “Biz 5 ayrı konuşmacı arkadaşımızla özellikle okullarda gençlerimize yönelik sunumlar yapıyoruz. Bağımlılık yapan maddelerin insan vücudunaverdiği zararları anlatıyoruz. Okul yöneticilerinin bize internetteki www.yesilaybursa.org.tr adresinden ulaşmaları üzerine madde bağımlılığı ile alakalı konferanslarımızı ücretsiz olarak dinleyebilirler” dedi.

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


bir × = 8