Anasayfa BİLİM TEKNOLOJİ Geleceğin bilim adamlarına doğa sevgisi aşılandı

Geleceğin bilim adamlarına doğa sevgisi aşılandı

Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nin günlük yaz kampları sona erdi. Ağustos ayı boyunca haftanın dört günü kampa katılan çocuklar bilimsel faaliyetlerin yanı sıra çevreci faaliyetlere de katıldılar. Orman Bölge Müdürlüğü’nden gelen görevliler, çocuklara çam fidanı hediye ederken, ormanların önemini ve bunun nasıl dikileceğini de anlattı.

BTM’deki kamplara yaklaşık 400 çocuk katıldı. 7-12 yaş aralığındaki çocuklar salı günleri robotik elektronik, çarşamba doğa bilimleri, perşembe astronomi cuma günleri renkler ve sesler üzerine kamp yaptılar.

Yaz kampında çocuklar dijital radyo yapımından, güneş enerjisiyle çalışan robota kadar birçok farklı aktivite gerçekleştirdiler. Bilimsel teorilerin uygulanabilir halini bizzat deneyerek yaşayan çocuklar, çarşamba günleri kendi mikroskoplarını yapıp bitki hücresini gözlemledi. Perşembe günleri ise gök atlası yapıldı. Mars sergisinde bir saat geçiren çocuklar bilgilerini pekiştirdi. . Cuma günleri ise hem renkli hem sesli eğlence dolu bir gün yaşandı.

Ağustos ayında dört hafta boyunca süren yaz kamplarında BTM ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında yapılan protokol çerçevesinde çocuklara çevre eğitimi de verildi. Orman Mühendisi Savaş Sarı çocuklara doğa bilimleri kampında ağaç dikmenin önemini anlatırken, birer de çam fidanı hediye etti. Çocuklar ise Sarı’yı can kulağıyla dinleyip kendilerine hediye edilen fidanları dikme sözü verdiler.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


dört × = 32