Anasayfa BİLİM TEKNOLOJİ Şahinkaya’nın Steve Jobs’u kendi telefonunu yaptı

Şahinkaya’nın Steve Jobs’u kendi telefonunu yaptı

Özel Bursa Şahinkaya Koleji’nde eğitim gören mucit öğrenci Atakan Öney, I-phone’un mucidi Steve Jobs gibi kendi telefonunu yaptı.

Her yıl geleneksel olarak düzenlediği Bilim Şenliği etkinliği ile öğrencilerinin yeteneklerini geliştirmesine olanak tanıyan Şahinkaya Koleji’nden bir mucit çıktı. Okulun Bilim Kulübü’nde yer alan ve başarılı projeler üreten 8. sınıf öğrencisi Atakan Öney kendi yaptığı parçaları kullanarak c# yazılım diline sahip bir cep telefonu yaptı.
sahinkayanin-steve-jobsu-kendi-telefonunu-yapti2
Telefona ‘qi’ standartlarına uygun kablosuz şarj devresi ekleyen Şahinkayalı öğrenci bu sayede teknoloji aracının herhangi bir kablo kullanmaksızın şarj edilebilmesini sağladı. Öney, günümüzde neredeyse çoğu internet işlemlerinin cep telefonu üzerinden yapıldığı göz önüne alındığında kablosuz şarj özelliğinin kullanıcılara büyük kolaylık sağlayabileceğini belirtti.

Şahinkaya Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Şahinkaya ise Öney’i bu önemli icadından dolayı tebrik ederek kendisiyle gurur duyduklarını dile getirdi. Okulda öğrencilerin bilimsel yönlerini eğlenceli projelerle geliştirmeye önem verdiklerini anlatan Şahinkaya, üretken genç zihinlerin yalnızca kendileri için değil ülkemiz için de büyük değer taşıdığına dikkat çekti.

2 YORUMLAR

Bir yorum yazın.


altı + 3 =