Anasayfa BİLİM TEKNOLOJİ Tüm Öğrencilere Açık Kodlama Eğitimi

Tüm Öğrencilere Açık Kodlama Eğitimi

Bu yıl altıncı kez gerçekleştirilmesi planlanan Hisar Coding Summit (Hisar Kodlama Zirvesi), salgın önlemleri nedeniyle 25 ve 26 Nisan tarihlerinde internet üzerinden yapılacak.

Online ortamda düzenlenecek olan etkinlik yurtiçi ve yurtdışından tüm öğrencilerin katılımına açık olacak. Bilgisayar Eğitimi Bölümü mentorluğunda lise öğrencileri tarafından verilecek eğitim kapsamında 25 Nisan 2020 Cumartesi günü yurtdışından katılımcılara İngilizce ders verilirken, 26 Nisan 2020 Pazar günü yurtiçindeki katılımcılara Türkçe ders verilecek.

2015 yılından bu yana Hisar Okullarında düzenlenen etkinlik aynı zamanda Atina ve Selanik’te de düzenleniyor. Başladığı günden bu yana 1000’den fazla katılımcıyaulaşan etkinlik bu yıl da internet üzerinden teknoloji meraklısı gençlere ilham vermeye devam edecek. Gençler, drone prototipinin temellerinden cep telefonu için uygulama geliştirmeye, 3 boyutlu baskıdan müzik ve kodlamayı birleştiren müzik programlama uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede eğitim alabilecek.

Etkinlik detaylarına event.hisarcs.com<https://event.hisarcs.com/> sitesinden ulaşılabilir ve etkinlikle ilgili gelişmeler @hisarCS Twitter ve Instagram hesabından takip edilebilir.

#HisarCodingSummit #IStayHomeForCoding #StayHomeStayVirtual

#EvdeKalKodaKatil#HerkesEvindeEgitimSumitte

KATILIMCILARA VERİLECEK EĞİTİMLER

SCRATCH İLE PROGRAMLAMAYA GİRİŞ

MIT tarafından geliştirilen Scratch, blok kodlama arayüzüyle programlamayı öğrenmek isteyenler için kolay ve eğlenceli bir platformdur. Scratch çocuklara programlamanın mantığı uygulamalı bir şekilde anlatır. Bu sayede, ileride yapacakları kodlama çalışmaları için sağlam bir temel oluşturulur. Scratch atölyesinde, kolayca programlanabilecek oyunlar ve animasyonlar gibi eğlenceli projeler yapılacak.

ARDUINO İLE PROGRAMLAMA

Arabalar, dronlar ve neredeyse her proje bir prototip ile başlar. Bu prototipleme platformlarının en basitlerinden biri olan Arduino, elektronik devreler kurmak bu devreleri programlayarak hayata geçirmek için tasarlanmıştır. Bu eğitimde katılımcılar temel elektronik komponentleri tanıyıp kullanacak ve kendi yaptıkları devreleri programlayarak çalıştırmayı öğrenecek. Eğitimin sonunda katılımcılar hem elektronik devre kurmanın hem de programlamanın temellerini öğrenecek ve istediği robotik projesini hayata geçirme fırsatı bulacak.

SWIFT İLE iOS UYGULAMA GELİŞTİRME

Telefonunuzdaki uygulamaların nasıl yapıldığını merak edenler Swiftile iOS Uygulama Geliştirme atölyesine katılacak. Tasarım ve kodlamanın birlikte olduğu bu atölyede, Swift ile kodlamanın temelleri öğretilecek ve uygulama tasarımı hakkında bilgi verilecek. Katılımcılar Apple’ın kullandığı ve geliştirdiği kodlama dilini daha yakından tanıyacak; atölyenin sonunda Swift üzerinden bir uygulama yaratıp bu uygulamayı kullanabilecek.

AUTODESK FUSION360 İLE HIZLI PROTOTİPLEME

Autodesk Fusion360 günümüzde birçok şirketin ürünlerini yaratırken kullandığı bilgisayar destekli tasarım programlarından biridir. Bu eğitimde programın 2 ve 3 boyutlu tasarım özelliklerini kullanılarak bir ürünün nasıl tasarlandığı öğretilecek. Ayrıca, tasarlanan bu ürünlerin 3D baskı ve lazer kesim gibi üretim yöntemleri ile nasıl prototiplerinin oluşturulduğu da anlatılacak.

PYTHON İLE PROGRAMLAMA

Python, oyun geliştirmeden yazılım mühendisliğine kadar birçok alanda kullanılan bir programlama dilidir. Her ne kadar yüksek düzeyde bir dil olsa da, basit arayüzü ve profesyonel alanlardaki popülerliği, Python’u günümüzde mutlaka öğrenilmesi gereken bir programlama dili yapar. Günümüzün en önemli şirketlerinin kullandığı bu basit programlama diline başlamak için “Python ile Programlama” atölyesi uygun bir seçim.

YAPAY ZEKA, MAKİNE ÖĞRETİM VE DOĞAL DİL İŞLEME

Her gün ziyaret edilen websitelerinin kullanıcıları nasıl bu kadar iyi tanıdığını veya mobil telefonlardaki akıllı asistanların kullanıcıları nasıl anladığını merak edenler için bu ders uygun bir seçim. Derste son zamanlarda araştırmaların merkezinde bulunan yapay zeka ve makine öğrenimi algoritmalarına giriş yapılacak. Çalışma süresince makine öğrenimi konseptlerinin matematiğini öğretilecek, ve kullanıcılar kendi uygulamalarını oluşturabileceks. Bir yandan da insan bilgisayar etkileşiminin kaçınılmaz bir parçası olan ses iletişiminin nasıl çalıştığı konusunele alınacak.

UNITY İLE OYUN TASARIMI VE GELİŞİMİ

Unity, oyun tasarımı ve gelişimi için en çok kullanılan platformlardan biridir. Bilgisayar oyunu oynamak herkesin zevk aldığı bir aktivitedir. Ancak oyun oynamaktan da güzel olan bir şey varsa o da oyununu kendin yaratmaktır. Bu eğitimde hem tasarımın hem de kodlamanın temellerini öğrenen katılımcılar basit bir oyun yapacak.

JAVA İLE PROGRAMLAMA

Java, uzun yıllardan beri en çok kullanılan ve popülerliğini hala koruyan önemli bir programlama dilidir. Bunların yanı sıra basit arayüzü ile programlamaya giriş yapmak isteyenler için ideal bir dildir. Bu eğitimde önce Java’ya basit bir giriş ile her kullanıcının bilmesi gereken özellikler, data tipleri, metodlar ve daha birçok konu ele alınarak,katılımcıların ilk oyununu geliştirmesi sağlanacak.

HTML/CSS İLE WEB SİTESİ TASARIMI

Bu derste HTML ve CSS’e giriş yapılarak web sitesi oluşturmak öğretilecek. Katılımcılar oldukça basit olan bu dilleri öğrenirken keyif alacak ve öğrendiklerinizi ileride kullanabilecek temel bilgileri elde edecek.

SONIC PI İLE MÜZİK PROGRAMLAMA

Sonic Pi, her türlü müziğin en minik detayına kadar kodlamayla yaratılabileceği, hatta canlı konserlerde kullanabilecek bir platform. Müzik ve kodlamayı birleştiren bu eğitimde katılımcılar kendi müziğini üretirken bir yandan da kodlama öğrenebilecek ve eğitim sonunda bilgisayarın kendi kendine bir beste yapmasını sağlayabilecek.

RESTful API

REST (Representational State Transfer), internet ağı bazlı programlama arayüzü yazarken kullanılan bir mimari türüdür. HTTP komutlarını esas alan REST, bu tür arayüzlerde kullanılan en popüler iki mimari türünden biridir ve çok kolay anlaşılan bir mantığıvardır. Bu ders Javascript kullanarak programlama arayüzü yazmak istenler için çok uygun.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


beş + 2 =