Anasayfa YAZARLAR Eğitim sistemimizin geleceği

Eğitim sistemimizin geleceği

0 2132

 

Bir ülkenin eğitim sistemi düzgünse o ülkenin geleceği parlaktır, düzgün değilse karanlıktır. Türkiye’nin geleceği parlak mıdır, karanlık mıdır?

 

Eğitimin önemi herkesçe malumdur. Geleceğin dünyasında söz sahibi olan ülkeler nitelikli eğitim veren ülkeler olacaktır hiç kuşkusuz.

 

Bu noktada ülkemizin geleceği, eğitime verdiğimiz öneme bağlıdır.

 

Eğitim açık bir sistemdir. Değişen dünya şartlarına uygun olarak revize edilebilir nitelikte olmalıdır. Eski dünya düzeninde standart bir eğitim sistemi ihtiyacı nitelikli insan ihtiyacını karşılayabiliyorken, yeni dünya düzeninde böylesi bir durumdan söz edilemez. Eğitimi dışarıya gözü kapalı olarak verilmemelidir. Bunu daha anlaşılabilmek adına şöyle bir örnek vermek uygun olacaktır: Eski eğitim sistemimiz ve buna bağlı olarak istihdam kaynakları daha ezberciydi. Bireyden dünyayı sorgulaması, karar mekanizmalarında söz sahibi olması istenmez ve gerek de duyulmazdı zaten. Oysa şimdi öyle mi? Çevresine duyarlı, sorgulayan, okuduğunun altındaki alt anlamları çıkarabilecek bireyler makbul konuma geldi. Bunun için de ezberci eğitim bu ihtiyaca cevap veremiyor tabi ki de. Ezberi kuvvetli olanın kazandığı, yeteneğe ve zekaya önem verilmeyen eğitim sistemimiz gelecek adına umutlarımızı söndürüyor.

 

Ülkemizin geleceği verilen eğitime bağlıysa bu eğitimi verecek eğitim neferlerinin gerekli donanımlara sahip olması gerekir. Bunun için de ilk olarak birtakım iyileştirmelere gerek vardır.  Bana bir harf öğretenin kırk yılı kölesi olurum diyen Hz. Ali’den feyz alarak öğretmenlerimizin kaybettikleri itibarı geri kazandırmak gerekir. Eğer öğretmenler ekonomik açıdan bu ülkenin en alt seviyelerinden birinin içine dahil olursa nasıl bu değerli meslek öğretme potansiyeline sahip zeki insanları kendine çekebilir?  Geleceğin inşasında ilk tuğlayı koyacak öğretmenlerimizin ihtiyaçları bir an önce giderilmelidir.

 

Tabi ki iyi uygulamalar da mevcut ve eğitim camiası adına sevindirici. Fakat hala okullardaki sınıf mevcutları hala çok fazla. Öğretmen açığını bir nebze olsun kapatmak için başvurulan ücretli öğretmenlik uygulaması kaldırılarak, ihtiyaç duyulan öğretmen ataması yapılmalı. Bununla beraber okullarda hizmetli ve memur sıkıntısı da yaşanmakta.

 

Buna paralel olarak okulların da zamanın şartlarına uygun olarak elden geçirilmesi gerekiyor. Ülkenin doğusu ile batısı arasındaki uçurum devam ettikçe tünelin ucundaki ışığı görmek imkânsızlaşıyor.

 

Eğitim sistemimizdeki sorunlar aslında eğitime verilmesi gereken önemi gölgelendiriyor hatta imkânsızlaştırıyor. Bin bir hakaretle karşılan öğretmenlerimizin, eğitim çalışanlarımızın nitelikli eğitim vermesi nasıl beklenebilir?

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


× 6 = oniki